top of page
429924733_10232122639272303_1292920873405900860_n.jpg

Идеята

Мечтаем да превърнем село Голяма Желязна в международен център за изкуства и занаяти.

 

Работим за възстановяването на някои от основните сгради в селото като старото училище, пекарната и банята и се стремим да превърнем мястото в притегателен център за креативни хора, които се интересуват от кулинарно изкуство и занаятчийство. 

Историята

Село Голяма Желязна е голяма работа. Обикваш го от пръв поглед още щом видиш сините води на язовир Сопот и наситената зеленина, която го заобикаля. Тихо е, добронамерено е.

И хората му са такива - добри са, усмихнати. Когато ние го видяхме за първи път се бяхме изгубили.

Без да знаем, че всъщност се бяхме открили. В една мечта. 

Открихме училището в селото случайно. Прекрачихме прага му непоканени и отваряхме стая след стая. 

Не знаехме историята му, но видяхме нейния край.

Днес продължаваме да правим същото, но вече преобразяваме стая след стая. През 2026 година отново ще прекрачим прага му. И ще поканим всички. 

За да може историята да продължи. 

Училището

Според документи от 20-те години на миналия век Голяма Желязна е ключов занаятчийски и търговски център в региона с повече от 3 500 жители. По време на официално посещение в региона, цар Борис III е впечатлен от строежа на новия училищен комплекс. Той  обещава на управата на селото, че ще подкрепи развитието на това грандиозно начинание. През 1930-1932 г. училищният комплекс в Голяма Желязна е открит именно под патронажа на Цар Борис III.

Комплексът приема деца в продължение на 74 години и официално затваря врати през 2006 г. Остава изоставен до 2021 г., когато екипът на "Шарена Задруга" го открива. Вярваме, че инициативата за създаване на международно училище за кулинария и занаяти не само ще създаде нови възможности за хората в региона, но ще спомогне за преобразяването на селото като регионален занаятчийски и културен център и ще допринесе значително за популяризирането на кулинарните изкуства и занаяти.

Sharena_Zadruga_Golyama_Zhelyazna

Защо тук и сега?

Защото страната ни е пример за разнообразие и натрупване на кулинарни традиции. Българската кухня, като част от балканските вкусове, поднася ясития, вдъхновени от  регионалните съставки и методи на приготвяне.​ Също така, страната ни е една от най-благоприятните в икономическо, социално и културно отношение европейски дестинации.

 

Наличието на опитни занаятчии и разнообразие от занаятчийски техники е друг важен аспект, който създава идеална среда за обучение и развитие на умения в различни занаятчийски дисциплини като керамика, текстил, дърворезба и др.

Създаването на международно училище по кулинария и занаяти у нас не само ще привлече местни и международни студенти, но и ще допринесе за популяризирането на българските занаяти и култура, както и на балканската кухня. 

bottom of page